Po raz 10 PPJK na Jeziorze Powidzkim

W dniach 29 – 30 czerwca 2013 r. po raz dziesiąty na wodach Jeziora Powidzkiego rozegrano regaty z cyklu PUCHARU POLSKI JACHTÓW KABINOWYCH. Była to jednocześnie 13ta edycja Regat „NA POWITANIE WAKACJI” o PUCHAR STAROSTY SŁUPECKIEGO.Frekwencja bardzo dopisała, przy pomostach na Hornie w Kosewie zacumowało 59 jachtów ze 163 żeglarzami na pokładach, gotowymi do regatowej rywalizacji w 8 klasach.
W sobotę chwilę po dziesiątej Starosta Słupecki – Mariusz Roga przywitał żeglarzy i dokonał uroczystego otwarcia regat.

Jeszcze ostatnie przygotowania, ustawienie trasy i o godz 12.00 startuje pierwszy wyścig. Warunki atmosferyczne sprzyjają żeglarzom, wieje dość równo z zachodu ok. 2-3 B, i do godz. 16.30 komisja sędziowska w składzie: Krzysztof Witczak, Przemysław Małyszka i Aleksandra Matynia sprawnie przeprowadza 4 wyścigi.
Po pierwszym dniu rywalizacji w większości klas wyłonili się zdecydowani liderzy. Najbardziej zacięta walka trwała w klasach T2 i T3, w których po dwie załogi miały ten sam wynik punktowy. W T2 Marek Kmieć na „Rafie 2” i Paweł Ejsmont na „Dominie” mają po 2 zwycięstwa, podobnie w T3 „Zalewo” Maćka Lunitza i „Black & White” Mirka Sztuby. Wszystko rozstrzygną niedzielne wyścigi.
Podczas gdy na wodzie trwała zacięta walka, na plaży dzieci uczestniczyły w grach i zabawach sportowych prowadzonych przez p. Karolinę Wilczewską. Każde startujące dziecko otrzymało drobny upominek.
Po powrocie do portu żeglarzy spotkała miła niespodzianka. Na scenie pojawili się mali artyści z klasy 3a Szkoły Podstawowej Nr 1 w Słupcy i żywiołowo wykonali przedstawienie „Piraci” za co otrzymali zasłużone brawa, upominki i wypłynęli w „piracki rejs” na łodziach WOPR.

Wieczorem dla wszystkich szanty zagrał „Mohadick”, a po ich koncercie w żywym rytmie bawiono się do białego rana…a o 11.00 pierwszy niedzielny start.

Od rana mocno wieje 4-5B, trzeba wszystko dobrze sprawdzić żeby nie było awarii i żeby ratownicy nie mieli roboty. Niedziela zapowiada się ciekawie. 2 ostatnie wyścigi pokazały, że w trudnych warunkach najlepiej radzą sobie najbardziej doświadczeni żeglarze.

W ciągu dwóch dni regat rozegrano 6 zaplanowanych wyścigów, wynik najsłabszego był odrzucany.
W poszczególnych klasach zwyciężali:
T1 – Bartosz Piotrowski i Karol Krzyżanowski - „Piotrosiu” POL 13076 (1, 1, 1, 1, 1, DNC*), startowało 6 jachtów.
T2 – Marek Kmieć, Piotr Budzianowski i Weronika Palian – „Rafa 2” POL 10000 (2*, 1, 2, 1, 1, 1), startowało 6 jachtów.
T3 – Maciej Lunitz, Bogusław Lunitz i Michał Ilkowski – „Zalewo” POL 11137 (1, 1, 2*, 2, 1, 1), startowało 12 jachtów.
Omega Sport – Piotr Bokota, Arkadiusz Pokojski, Grzegorz Swat – „Retman Susz” POL 153 (1*, 1, 1, 1, 1, 1), startowało 6 jachtów.
Omega Klasyczna – Dariusz Górczyński, Norbert Górczyński, Michał Radziński – „APP” (1, 1, 2*, 1, 1, 2), startowało 11 jachtów.
Sigma 600 Active – Mariusz Wandasiewicz, Katarzyna Wandasiewicz – „Mawamed” (1, 2, 1, 1, 1, DNC*), startowało 7 jachtów.
Otwartopoładowe do 6m – Jarosław Wachowiak, Marek Śmiglak – POL 5245 (1, 1, 1, 1, 2*, 1), startowało 7 jachtów. Open – Bartosz Bednarek, Brygida Jaensch, Krzysztof Jaensch, Dariusz Jaensch – „Burak” POL 1 (1*, 1, 1, 1,1 1), startowało 7 jachtów.

Zwycięzcy poszczególnych klas otrzymali bony o wartości 500 zł do realizacji w sklepie żeglarskim „SZOPENERIA”. Wszystkim uczestnikom regat wręczono pamiątkowe dyplomy a każda załoga wzięła udział w losowaniu nagród rzeczowych.

Puchar Starosty Słupeckiego zdobyła załoga jachtu „Rafa 2” w składzie: Marek Kmieć, Piotr Budzianowski i Weronika Palian, która wzięła udział we wszystkich dotychczas rozegranych na Jeziorze Powidzkim eliminacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, wygrywając przy tym tegoroczne jubileuszowe regaty.

Organizatorzy Regat „NA POWITANIE WAKACJI” o PUCHAR STAROSTY SŁUPECKIEGO, Starostwo Powiatowe w Słupcy i Stowarzyszenie „Z Wiatrem i pod Wiatr” mogli liczyć na wsparcie sponsorów: Henri Lloyd Polska , Oficynę Wydawniczą ALMA – PRESS, Konspol Bis w Słupcy, Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców Strzałkowo, Wydawnictwo „SOLIS”, Yachticon, Galeria Ostrowski za rowerem, Firma SŁOWIŃSCY, SEA LINE, UNILINK Ubezpieczenia, Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie, OLIVA, Kancelaria Brokerska FRANCZAK, OWATROL Marine, Firma KLIBER, SP z o.o. ROLGOS Gospodarstwo Rolno - Przemysłowe w Paruszewie, Firma „TWARDY” w Borzykowie, Jacht-Market i Szopeneria.pl.

Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy regatach: obsłudze biura regat pod kierownictwem p. Joanny Słowińskiej, Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratowniczemu, Straży Pożarnej, Policji, obsłudze medycznej i bosmanowi z HORNU Jurkowi Górczyńskiemu z Załogą.

Zapraszamy za rok

Komandor Regat „Na Powitanie Wakacji” 2013
Jacek Smuszkiewicz