Przybrodzin to miejscowość letniskowa, dawniej rolnicza, nad północno-zachodnią zatoką Jez. Powidzkiego. Pierwsze informacje o Przybrodzinie pochodzą sprzed 1523 roku. W 1618 roku były na jego terenie młyn i wiatrak. Obecnie jest to miejscowość rekreacyjna.
Stanowiska archeologiczne:
Osada średniowiecza, położenie: wzgórze nad Jez. Powidzkim, na południe. od wsi Przybrodzin. Cmentarzysko szkieletowe, zorientowane.
Położenie: na skarpie przy drodze.
Miejscowość wypoczynkowa pomiędzy ramionami Jeziora Powidzkiego i obok Jeziora Powidzkiego Małego.
Wieś letniskowa nad Jeziorem Powidzkim z neogotyckim kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego, dworem i parkiem (pow. 5,3 ha), w którym rosną okazałe drzewa, rozplanowanym na stoku opadającym do Jez. Powidzkiego. Kościół neogotycki z lat 1907-1914. Przy drodze do Mieczownicy cmentarz z klasycystyczną kaplicą św. Rocha z 1811 r. oraz głazem-pomnikiem Marcina Wituckiego i innych uczestników powstania styczniowego. Miejscowość wzmiankowana w 1296 r. Prawdopodobnie Giewartów już w XIII w. miał kościół i proboszcza. W 1827 r. w 27 domach w Giewartowie żyło 186 ludzi. Była tutaj olejarnia, wiatrak i cegielnia. Zawsze istotne znaczenie gospodarcze miało sąsiednie Jezioro Powidzkie.
Drzewa pomnikowe i okazałe:
Park,dąb szypułkowy, pomnik przyrody zarejestrowany pod nr 71, zwany “Sokół”, największe drzewo w Parku, 702 cm, oraz cały dorodny drzewostan parku dworskiego z licznymi okazałymi dębami szypułkowymi o obwodach 390-290 cm, kilkoma gatunkami klonu, lipami drobnolistnymi (obwody ponad 200 cm), wiązami szypułkowymi i olszami czarnymi o ponad dwumetrowych obwodach w pierśnicach. Uwagę zwrócić winna również położona za parkiem grupa buków pospolitych.
Stanowiska archeologiczne:
W roku 1937 w wyniku prac prowadzonych przez J. Kostrzewskiego zlokalizowano dwie średniowieczne osady: 1. na wzgórzu przy Jeziorze Powidzkim, za parkiem dworskim oraz 2. na południu od dworu na polu.